Oтвoрна изложба "„Моја авлија – мој свет ПОДГОРСКИ“

У Галерији Библиотеке у уторак, 07. маја свечано је отворена изложба класичних мотива и нових технологија „Моја авлија – мој свет ПОДГОРСКИ“ Ирене Палечек Радмановић  .

Програм је отворио ученик школе глуме Никола Алексић, онако како и доликује нашем, подгорском крају песмом о шљиви. Подсетили смо се стихова нашег чувеног здравичара, песника, сликара природе, села, детињства и љубави Добрице Ерића.

Ирена Палечек Радмановић је дипломирани сликар, професор ликовне културе, али исто тако успешно опрема и илуструје историјске монографије, а илустровала је обележја за културно-историјске локалитете. Живи и ради у Београду.

Ауторски концепт представљања уметничких визура  Ирене Палечек Радмановић  је јединствен трилатерални приступ традиционалним мотивима у три реминисценције.

Елементи посматрања садржаја домаћинског дворишта - окућнице, српских села и варошица добија ново значење у одблесцима акварелног  израза у модерним техникама 21. века.

Значај пројекта се огледа у постављању савремених компарација једног мотива, једног ликовног израза, једног уметничког доживљаја у три технике.

Синергија акварела и њихових дигиталних тренсфера иновација је која спаја традиционално и модерно.  Тридесетак радова дају драж вишезначја различитим доживљајима које нуде различите сликарске технике. Интезитет боја и улога сенке, медија и формата доприносе  представљању уметничког рукописа аутора.

Принцип триптиха се уграђује у излагачки концепт који нуди  и три приступа и три доживљаја три решења уметничких загонетки између традиције, баштине и реалног животног  тренутка.

О самом пројекту нешто више је говорио библиотекар саветник за посебне пројекте Мирко С. Марковић,  председник Управног одбора Интернет клуб Србија. Програм отварања изложбе својим наступом је обогатила Јефимија Костић., а ауторка Ирена Палечек Радмановић је изложбу отворитла.

После прве изложбе у Галерији уметничког одељења Универзотетске библиотеке "Светозар Марковић" у Београду, ова изложба прекомпонована и сваки пут допуњена аутентичним радовима  са мотивима из средина у којима је представљена. После Рудничког краја стигла је Подгопрски, а најављено је и гостовање у Колубарском и Златиборском крају да би га заокружила у Гружи и Шумадији.Грађани Осечине ће имати прилику да погледају ову изложбу до 25. маја.