Чувари традиције у дигиталном добу: Успешно учешће Народне библиотеке на конференцији у Бањој Луци

мај 26, 2026

У Студентском културном центру Универзитета у Бањој Луци 21. и 22. маја 2026. године одржана је 1. међународна научно-стручна конференција „Библиотекарство у 21. вијеку: између културног дијалога и дигиталне доминације“.

Овај еминентни скуп, организован је од стране Универзитета у Бањој Луци уз подршку министарства цивилних послова Босне и Херцеговине, окупио је бројне представнике универзитетских , националних, народних и специјалних библиотека, као и водеће стручњаке из области науке и културе из Републике Српске, Босне и Херцеговине, Србије, Северне Македоније, Словеније и Румуније.

Међу одабраним учесницима који су узели активно учешће на овом значајном скупу била је и Народна библиотека у Осечини. Наша установа представила се стручним радом посвећеним изазовима и могућностима дигитализације у савременом библиотекарству, са посебним освртом на чување локалне културне баштине и њеног интегрисања у савремене дигиталне токове.

Током дводневног рада конференције, кроз пленарна предавања и тематске сесије, посебна пажња посвећена је питањима очувања читалачке културе у условима дигитализације, као и развоју хибридних библиотечких модела. Учешће на овом скупу потврдило је јасну визију Народне библиотеке Осечина, да у времену динамичних технолошких промена останемо важно место сусрета знања , културе и човека. Повезивањем традиционалних вредности књиге са савременим дигиталним алатима и платформама, наша библиотека активно доприноси томе да тихи простори трајања постану и места у којима се љубоморно чувају памћење, језик и локални идентитет Подгорине.

Учешће на конференцији представља још један велики корак напред у модернизацији рада Народне библиотеке Осечина, као и драгоцену прилику за размену искустава и успостављање нових професионалних веза са колегама целог региона.

Рад  „Дигитализација завичајне баштине : модел Народне библиотеке Осечина чији су аутори: Јелица Зељић, Ана Васиљевић и Јелена Чкојић Иконић. У раду је приказана сарадња са УБ „Светозар Марковић“ уз стручну подршку наше земљакиње др Александре Тртовац, др Адама Софронијевића и управника УБ проф.др Александра Јеркова, дигитализован је локални лист „Подгорац“ и тематска збирка „Дигитална шљива“.

Рад су представиле Јелена Чкојић Иконић и Јелица Зељић.

 

Посебну захвалност дугујемо организаторима конференције, чија је визија, преданост и неизмерна професионалност учинила да се од првог тренутка осећамо добродошло.

Из Бања Луке, прелепог града зеленила и отвореног срца, одлазимо инспирисани и пуни лепих утисака, сећајући се речи да је „гостопримство најлепша одлика великих људи и лепих градова“.  Управо са тим осећајем, запослени у Народној библиотеци Осечина, настављају свој рад на дигиталној трансформацији, богатији за једно дивно професионално и људско искуство.

Прочитајте још

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja