Одржана трибина „Све што сте икада хтеле да знате о климаксу и менопаузи“

мај 28, 2026

У великој сали Народне библиотеке Осечина успешно у среду, 27. маја 2026. године, је одржана трибина под називом „Све што сте икада хтеле да знате о климаксу и менопаузи“, посвећена једној од најважнијих тема женског здравља. Трибина је организована у форми панел-дискусије, са циљем да се женама пруже стручне, поуздане и научно утемељене информације о периоду климакса и менопаузе, као и савети за очување физичког и менталног здравља.

О овој важној и актуелној теми говорили су: др Маријана Митровић, специјалиста гинекологије и акушерства, Снежана Маринковић, специјалиста нутрициониста-дијететичар, др Милица Милићевић, специјалиста опште медицине, проф. др Бранка Стаматовић Гајић, специјалиста психијатрије, док је панел-дискусију модерирао доц. др Никола Савић, доктор медицинских наука.

Овај изузетно посећен и садржајно веома значајан догађај окупио је еминентне здравствене стручњаке различитих специјалности, чиме је тема менопаузе сагледана на интердисциплинаран, свеобухватан и стручно утемељен начин. Током разговора, присутне даме имале су прилику да чују стручна излагања о кључним аспектима менопаузе, укључујући гинеколошку здравствену заштиту, значај правилне исхране, превенцију и рано препознавање остеопорозе, као и питања очувања менталног здравља и психолошке стабилности жене.

Посебна вредност трибине огледала се у непосредном дијалогу са публиком. Велики број присутних жена активно је учествовао у дискусији, постављајући питања и делећи дилеме у вези са симптомима и изазовима које овај животни период доноси. На тај начин трибина је, поред едукативног, имала и снажан саветодавни и оснажујући карактер.

У име домаћина, присутне госте и публику поздравила је директорка Народне библиотеке Осечина, која је захвалила предавачима на издвојеном времену и стручним саветима, као и публици на великом одзиву. Она је истакла да је ово једна од програмских активности посвећених породици и очувању физичког и менталног здравља жена, нагласивши да „када је жена здрава и задовољна, срећна је и читава породица“.

Присутнима се обратила и директорка Дома здравља Осечина, др Јелена, која је захвалила својим колегама и публици на учешћу, упутивши посебан позив свим дамама да редовно обављају гинеколошке прегледе код гинеколога др Весне Милојковић, истичући да се сва неопходна дијагностика може обавити у једном дану.

Изузетна посећеност, активно учешће публике и висок ниво стручности предавача потврдили су да постоји велика потреба за оваквим садржајима у локалној заједници. Трибина је још једном показала колико је важно о здрављу жена говорити отворено, аргументовано и стручно, уз рушење предрасуда и подизање свести о значају превенције и правовремене бриге о здрављу.

На крају догађаја, за део присутних жена обезбеђени су и пригодни поклони, што је додатно допринело пријатној и подстицајној атмосфери.

Прочитајте још

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja