Обележен Међународни дан матерњег језика

феб 22, 2022

Поводом Међународног дана матерњег језика, који се обележава 21. фебруара сваке године, у читаоници Библиотеке синоћ је приређен програм представљања рада лингвистичке секције Образовно-васпитног центара „Браћа Недић“, која, на челу са професорком драгицом Пуљезевић, предано ради на очувању матерњег језика.

И ове године лингвисти из Осечине су међу најбољима у Србији. Наиме, на традиционалном Републичком зимском семинару наставника и професора српског језика, који је одржан је 22, 23. и 24. јануара на Филолошком факултету у Београду, под покровитељством Друштва за српски језик и књижевност Србије, Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Филолошког факултета додељене награде најбољим србистима у претходној години. Међу награђенима су, то је већ деценијска традиција, и ученици наше школе Образовно-васпитног центра „Браћа Недић“ и њихова професорка Драгица Пуљезевић. Они су, после прошлогодишњег првог места, ове године освојили друго место, у категорији Републичко такмичење лингвистичких секција основних и средњих школа.

У оквиру синоћњег програма, професорка Пуљезевић пристуној публици на занимљив и поучан начин представила је награђене теме: „Детињство некад и сад“ и „Језичко стилска анализа преписке ученика за време онлајн наставе“. Професорка Пуљезевић у свој излагању говорила и о утицају Закона о родној равноправности на лепоту и чистоту нашег језика и истакла: „Гра­ма­тич­ки род се ника­да не одно­си на пол код име­ни­ца које не зна­че нешто живо (нпр. дан, ноћ, писмо), гра­ма­тич­ки род не зна­чи мушки или жен­ски пол име­ни­ца које зна­че рибе (нпр. ајку­ла, кит, сом), често је тако и са нази­ви­ма за мно­ге пти­це и сиса­ре (нпр. вра­бац, кон­дор, ками­ла, носо­рог), а у вели­ком бро­ју слу­ча­је­ва ни код оних које се одно­се на људе. Не само да се десе­ти­не име­ни­ца сред­њег рода одно­се на бића која има­ју пол (нпр. девој­че, мом­че, маче, куче и сл.), него се, када је о људи­ма реч, по веко­ви­ма ства­ра­ној гра­ма­тич­кој струк­ту­ри сло­вен­ских јези­ка, облик мушког рода упо­тре­бља­ва и онда када је пол неби­тан, и када би инси­сти­ра­ње на полу било неу­ме­сно, нпр. Сту­ден­ти су дужни да дола­зе на пре­да­ва­ња (нарав­но, мисли се на оба пола).“

 

Овим програмом Лингвистичке секције Образовно-васпитног центра “Браћа Недић“ и Народне библиотеке Осечина, потврдили смо да је основ за преживљавање језика да се преноси деци, да има институционалну подршку, своје писмо, да се негује у школама, библиотекама, медијима.

 

Наш културни идентитет је сав заснован на ћирилици и српском језику и према језику се треба односити као према нематеријалном културном наслеђу, што он и јесте.

 

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja