У уторак, 26. новембра 2024. у препуној сали Библиотеке у Пецкој одржано је 12. Прело у организацији Народне библиотеке Осечина.
Прело у Подгорини окупља све генерације, а синоћњем програму присуствовало је преко 500 људи: учесника у програму и посетилаца.
Од установљења програма, општина Осечина пружа подршку Прелу. У то име председник општине Осечина Никола Томић приогодном беседом поздравио је учеснике „Прела“ а прељама пожелео успех у такмичњу.
Директорка Библиотеке Ана Васиљевић представила је пројекат “Вуновлачарски занат у Подгорини и његова примена у савременом стваралаштву“ који је потржало Министарство културе. Прело је било део пројекта, који треба да очувава и оснажи вуновлачарски занат у Подгорини и да посдтакне његову примену међу граћанством.
Библиотека, као једина установа културе на подручију општине Осечина, кроз опис и представљање рада јединог преосталог вуновлачарског занатлије Мирка Гавриловића на подручију Подгорине даје допринос заштити нематеријалног културног наслеђа и представила је резултате истраживања најширој јавности преко филма и изложбе радова насталих по основу вуновлачарског заната.
Резултат истраживања – филм о вуновлачарском занату представља трајан „производ“ пројекта. Филм је премијерно призакан на Програму прела, а потом ће бити доступан на јутјуб канал Библиотеке. На тај начин публика ће увек моћи да се упозна са вуновлачарским занатом.
Примена заната у савременом стваралаштву огледа се кроз два типа радионица намењних деци и одраслима. Кроз први тип радоионица полазници су се прво практично упознати са вуновлачарским занатом, а потом и са савременом применом „ређене“ вуне од којих су правили еколошке играчке и употребне предмете. Пригодна изложба радова била је приређена у сали поводом Прела. Друга тип радионица под називом „Тако је прела моја бака“ одржан је у Библиотеци у Пецкој и представља је мали и својеврестан увод у програм 12. Прела. Радионица је окупила наше старије суграђанке које негују вештину предења и све занинтересоване младе суграђанке којe су желелe да се опробају у вештини предења уређене вунe., Други део је био посвећен плетењу чарапа; начину како се почиње, плете са пет игала, завршавају преглавци чарапа које ће имати употребну вредност. Тако се нематеријално културно наслеђе преноси и остаје да живи у локалној заједници.
Најмлађи учесници на Прелу била су Група деце пред полазак у школу Издвојеног одељења ПУ„Лане “ у Пецкој са својом васпитачицом Јеленом Марковић. Полазници радионице „Примена ређене вуне“ на лицу места демонстрирали су како настају еколошке играчке и предмети од вуне;
Овогодишње прело подржале су традиционално: преље из Љубовије и Удружење жена „Вила“ са председницом Смиљаном Петровић; колеге и гости из Малог Зворника, на челу са директорком Библиотеке „17 септембар“ госпођом Славојком Спасеновић, преље са територије града Ваљева; преље које се окупљају око пројекта Центра за социјални рад „У сусрет потребама старих “ на челу са председницом Станицом Цаном Живановић; други пут са нама, као учеснице прела биле су и даме које се окупљају око рекаеативне групе КУД-а „Браћа“ и оне су део биле део лепе сцене; неиозоставни су домаћини даме које гравитирају ка Пецкој и Месној организацији која је у саставу Удружењу пензионера Осечина са представником Ђуром Марковићем, а на Прелу су биле и преље са територије наше општине које индивидуално учествују.
Прело је било место где су ученици II 2 ОВЦ „Браћа Недић“ образовни профил кувар – са својим професором Ненадом Иконићем обавили своју праксу и помогли у служењу гостију.
Програмом прела успешно је реализовано такмичење у предењу у коме је учествовало 39 преља. Комисију су сачињавали: Смиља Петровић, председница удружења „Вила“ из Љубовије председник жирија; Зорица Крстић из Удружења жена Малог Зворника, члан и Јелица Зељић, члан у име домаћина.
Наградили смо прељу која је највише опрела, а то је Стана Радић из Малог Зворника, најтање предиво је било код Милене Новаковић из Гуњака, најстарија преља је Олга Ђермановић из Скадра, најмлађа преља била је Слађана Васљевић из Станине Реке, најлепша преслица на прелу била је код Веселке Дуловић из Љубовије. Додељена је и специјална награда за Групу деце пред полазак у школу Издвојеног одељења ПУ„Лане “ у Пецкој са својом васпитачицом Јеленом Марковић.
Робом из свог асортимана наградни фонд за такмичење у предењу помогли су: продавница Арис доо Пецка, Еуропром Пецка, Ветеринасрка станица Пецка и фирма „Цане“ ДОО Осечина.
У богатом културно – уметничком програму учествовали су: ученици драмско – рецитаторске секције ОШ „Војвода Мишић“ Пецка, који су са својом професорком српског језика и књижевности Аном Јокић, припремили пригодан програм, КУД „Браћа Недић“ рекреативна група са кореографом Пеђом Станисављевићем премијерно је извела песму „Дуни ми, дуни, лађане“ и кореграфијом „Коло руменка“ и домаћини КУД „Младост“ Пецка са кореографом Проком Медуловићем, који су извели игру „Соко седи на јело“.
Понуду програма Прела са својим цветним асортиманом обогатио „Расадник Миго“ и Зоран Радуловић из Комирића.
Учесници и гости прела током програма имали су прилику да уживају у богатој трпези и сланим и слатким ђаконијама које су припремиле учеснице Прела.
Овогодишње Прело медијски су пропратили: а са нама су од усановљења прела Филмска продукција 3 Д из Доњих Брезовица Добрила, Сандра и Милан Пантелић, дописништво листа Напреда, Фото студио PIXEL media Осечина и фотограф Милош Обрадиновић и дописништво портала Ривера Инфо.
За лепо расположење, када се вуна опреде, били су задужени Стефан Ђокић, вокал и Милош Јанчић на клавијатурама.
Пратећи своју мисију поносно можемо закључити Прело Народне библиотеке Осечина одважним и сигурним корацима иде кроз другу деценију свог постојања, а породица преља и прелаца се увећава са новим учесницима из како из наше средине, тако и из места широм наше земље.