БИБЛИОТЕКА УСПЕШНО РЕАЛИЗОВАЛА ПРОЈЕКАТ „ИНТЕРАКТИВНИ ДИСПЛЕЈ КАО ИНФОПУЛТ“

окт 29, 2024

Народна библиотека Осечина је уз финансијску подршку Министарства културе Републике Србије је успешно реализовала пројект у области дигитализације културног наслеђа  под називом „Интерактивни дисплеј као инфопулт у Народној библиотеци Осечина“. Ресорно министраство суфинансирало је пројекат у износу од 350. 000, 00 динара.

У оквиру овог пројекта, покренутог са циљем очувања и представљања културног наслеђа нашег краја, реализована је набавка интерактивног дисплеја и израда апликације која омогућава корисницима да се на модеран и приступачан начин упознају са културом, традицијом и историјом Осечине. Реализација овог пројекта представља важан корак ка унапређењу приступа локалном наслеђу, са посебним нагласком на младе генерације и дигиталне посетиоце.

Циљ је био  да набавком интерактивног дисплеја Библиотека добије савремени инфо пулт библиотеке који умрежава информације, истиче догађаје, најављује садржаје и омогућава корисницима кретање кроз дигитални садржај.

Пројектне активности су укључивале следеће фазе:

Набавка интерактивног дисплеја: Интерактивни дисплеј је постављен на позајмном одељњу Народне библиотеке Осечина, пружајући посетиоцима могућност да се информишу о културним, историјским и туристичким садфржајима на подеран начин.

Израда апликације: У сарадњи са стручњацима за представљање културног наслеђа и израду софтвера, креирана је апликација која омогућава корисницима да кроз интерактивни дисплеј  истражују историју Осечине и колине преко знаменитости до савремених приказа културних манифестација и програма. Апликација садржи и додатне информације  о актуелним догађајима  у самој библиотеци и у целој општини и локалитетима у Осечини, као и корисничке садржаје који омогућавају посетиоцима Библиотеке да прате и планирају  посете значајним местима. Осим основних информација које корисници могу добити на овај начин: о историјату библиотеке; о архивској грађи, актуелизује завичајне писце, његова примена се огледа и у лакшем приступу дигиталној колекцији библиотеке. На првом месту, корисницима је омогућен приступ колекцији дигиталних копија наслова завичајне периодике и са посебним акцентопм на лист “Подгорац“. Поред тога, ту би се нашле и фотографије старе Осечине, подаци значајни за историјат места, старе карте и слично. Увођењем интерактивног инфо пулта у Библиотеци знатно  је унапређен приступ услугама и ресурсима Библиотеке. Инфо пулт је олакшао COBISS каталошко претраживање и доступност библиотечке грађе. Завичајна грађа је наслеђе које библиотека чува и у дигиталном формату га презентује својим корисницима. Дигитална завичајна грађа на овај начин постаје блиска и јаснија посетиоцима библиотеке. Емитовањем завичајне грађе библиотека показује да брине о свом наслеђу, о својој средини.

Интерактивни инфо пулт  даје одговоре на често постављена питања: како се учланити, колико кошта чланарина, како се повезати на бежичну рачунарску мрежу и све остале битне информације.

Апликација нуди богат визуелни приказ са фотографијама, илустарцијама и видео материјалима, како би искуство посетиоца било динамично и едукативно.

Резултати пројекта:  Пројекат је наишао на врло позитиван пријем међу локалним становништвом и посетиоцима Библиотеке. Дисплеј и апликација су значајно повећали интересовање за културну баштину Осечине, посебно међу млађим и дигиталним посетиоцима. Посетиоци сада имају прилику да сазнају о богатој историји и традицији  нашег краја кроз један савремен начин.

Увођење дигиталне технологије у област очувања и приказивања културног наслеђа показало се као успешан приступ за приближавање локалне баштине широј јавности. На колективу НБОС остаје даље проширивање садржаја у апликацији, као и организација додатних радионица како би корисници могли боље разумети и истражити културно наслеђе Осечине.

Захваљујемо се Министраству културе Републике Србије, које је подржало овај пројекат и учинило га могућим.

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja