ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА „ЛИКОВНО НЕБО ЉУБЕ ПОПОВИЋА”

апр 15, 2025

У понедељак, 14. априлa 2025. године у великој читаоници Народне библиотеке Осечина уприличено је представљње књиге  Милоша Јевтића “ Ликовно небо Љубе Поповића“. Ово књижевно представљање дела нашег доајена новинарства господина Милоша Јевтића прво је у другом веку постојања наше Библиотеке.

Музичку добродошлицу на почетку програма присутној публици  на почетку програма упутио је Ђорђе Васиљевић, ученик 4. разред ОМШ „Живорад Грбић“ ИО у Осечини, који се музички образује на гитари, у класи професора Луке Јездића а извео је „Игру бр. 1“ Д. Димитријевића.

Издавач књиге коју смо синоћ представили је Модерна галерија Ваљево. Књига на својеврстан начин доприноси разумевању опуса једног од наших најпознатијих сликара Љубе Поповића. Састоји се од разговора који је Милош Јевтић водио са Љубом Поповићем 9. новембра 1978. године, као новинар и уредник Радио Београда, за циклус емисија Гост Другог програма.

Ово је 235. књига у колекцији „Одговори“, а подстицај да интервију буде објављен ове године је обележавање четири деценије постојања и рада Модерне галерије Ваљево чији је оснивач био Љубо Поповић. Књига је 6. марта представљена у Београду у РСТ клубу, а два дана након нашег програма, 16. априла биће представљена у Модерној галерији.

Читајући „Ликовно небо Љубе Поповића“ видимо Љубу Поповићу који је цео свој живот престајао пред штафелајем исповедајући се сликарском платну. Пред нама је исказ мисли о уметниковим почецима, стваралачком процесу, критици, ликовној сцени Париза где се, како Љуба каже: „одржава битка за сликарско првенство света“. Разговор тече искрено, као када своја срца отворе два школска друга.  Миша води разговор кроз добро припремљена питања која су у основи концепције књиге и сагледавања личности Љубе Поповића. Смењују се питања и одговори, па ред фотографија из приватне колектије, па ред радова, а на крају се налази  песма Марије Шимоковић.

Поредећи оно време и прилике у уметности  и данашњицу, дакле скоро пола века касније, може се рећи да Љубине речи звуче актуелно, нарочито оне о изазовима уметника и улози галерија и институција у очувању уметничког наслеђа.

У години када Модерна галерија Ваљево  обележава четирти  деценије свог постојања, на предлог Милоша Јевтића, ова установа добила је изузетну Вукову награду. Присутној публици се најпре у име издавача, обратила директорка Галерије Марија Ђурић, историчар уметности родом из Осечине. Марија је је представила историјат и активности установе на чијем је челу.

На једном месту, током разговора два завичајна друга, Љуба Поповић каже: „Сликар је – непрекидна борба“ о томе је нам сведочила историчар уметности кустос Јелена Матић, која је говорила о животу и ставаралаштву Љубе Поповића и о приликама у уметности времена у коме је Љуба стварао.

Господин Милош Јевтић, чијем раду и делу српска култура дугује много, на почетку свог обраћања није крио задовољство што је поново гост наше установе: „Волео би да сви вечерас ово вече запамтимо: Домаћини су ми установе које су добиле највеће признање културно у Србији: Галерија и Народна библиотека. Ја никада до сада нисам имао прилике, а нисам баш тако млад, млађи сам од 100 година, нисам био у прилици да ми буду домаћини два добитника Вукове награде. Галерија, која је објавила ову књигу и Библиотека која је организовала ово вече“.

Истакао је да му је Љуба Поповић био изузетно драг пријатељ, нагласивши: „Љуба Поповић био је сликар, који је надрастао границе, он је светски сликар“.

Љуба Поповић каже за слику да је универзална комуникација, као и музика. Ми смо синоћ уз подршку ОМШ „Живорад Грбић“ ИО у Осечини комуницирали путем музке. У част лепоте обе врсте уметности Емина Вићић, ученица 3. разреда, којасе музички образује се на виолини у класи професора Николе Јанковића и извела је  „Наполитанску песму“ Петра Чајковског. Милица Спасић, ученица 1. разред у класи професора Николе Јанковића и извела је Моцартов „Алегрето“.

На крају програма уместо одјаве, песму Марије Шимоковић, присутној публици је интерпретирала колегиница Јелица Зељић.

Фотографије се налазе да ФБ страници Библиотеке Осечина

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064953601036

 

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja