ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА МИЛАНА МИТЕ МИЛОШЕВИЋА „ПРИЧЕ ИЗ МОЈЕ ВАРОШИЦЕ“

јул 22, 2024

У суботу, 20. јула 2024. године базенима Спортског центра „Осечина“ пред бројним поштоваоцима писане речи и завичајних тема представљена је прва књигa Милана Мите Милошевића „ПРИЧЕ ИЗ МОЈЕ ВАРОШИЦЕ“.

У духу своје плодне и квалитетне издавачке делатности Народна библиотека Осечина је објавила збирку прича Милана Мите Милошевића.  Овај наслов је 67. по реду у Библиотеци. Да би збирка прича угледала светлост дана, велику подршку аутору и издавачу пружио је, наш заједнички пријатељ магистар Бранко Матић, који је уредник уредник издања, писац предговора под називом „Приче за осмех на лицу и сузу у оку“ и извршио је припрему материјала за штампу. Лектуру текста и рецензију под називом „Из кутије успомена“ дала је наставница српског језика у пензији Љубинка Стевановић. Леп и носталгичан дизајн корица, који и наслућује садржај књиге, даровао нам је доктор Ђорђе Станојевић.

Увек, на сваком месту, са поносом истичемо да се данас се, у Библиотеци, велика пажња посвећује издавачкој делатности, а објављивање нових књига сматра се важним сегментом нашег  рада који на најбољи начин доприноси креирању идентитета установе и одређивању њеног места у локалном и националном културном миљеу. Публикације у издању Народне  библиотеке Осечина су  тематски и жанровски разноврсне. Преовлађује лепа књижевност  (поезија, приповетка, роман, али је заступљено и  стваралаштво за децу, и друге области попут теологије, лингвистике, културне историје, историографије, итд. Посебну пажњу посвећујемо завичајним ствараоцима и трудимо се да их на сваком кораку оснажимо.  Тако је и са нашим аутором, завичајцем Миланом Милошевићем.

Милан је рођен у Осечини 1958. године, где је завршио Основну школу, потом школовање наставља у Ваљевској гимназији, а студије у Београду.  Једно време је радио у општинској управи, а далеке 1988. године одлази да живи у Канади. Може се рећи да ту све почиње. Милан је физички био одсутан из Осечине, али је Осечина, породица, пријатељи и све везано за ову варош било присутно у Миланоивим мислима, готово свакодневно. Многи од нас, су се, најпре, са Милановим стваралаштвом упознали путем друштвене мреже фејсбук, где је објављивао поједине приче. Књига у којој је сабрао добар део прича, уз подршкиу професора Матића, тазе је изашла из штампе, пре свега  петнаестак дана.

Пред нама је збирка прича у чијем саставу су и три песме. Главна тема је варош Осечина, породица, личности и догађаји, који су обележили живот наше вароши с краја прошлог века. Све приче засноване су на истинитим догађајима и могу се хронолошки груписати у неколико делова: детињство, младост, одлазак у далеку Канаду и сећање на завичај. Читајући ову књигу пред нашим очима ствара се читава галерија ликова, односно људи који су обележили једно време у нашој вароши. Све је то Милан исприповедао питком реченицом, блиском сваком читаоцу, која је обојена носталгичним тоном, забележена у дугим ноћима далеко од завичаја, прожета сећањима и успоменама.

Ова збирка има и одређену документарну вредност, која се огледа у фотографијама, којих има преко 20 и оне прате описане догађаје и личности. При том је у опису фотографије свака особа са исте, именована.

О књизи су, поред аутора говорили рецензент, уредник и издавач.
Приход од продатих књига аутор је определио у хуманитарне сврхе.
Било је ово вече носталгије и уздаха, за осмех и сузе, за незаборав.