У понедељак, 18. новембар 2024. у Библиотеци у Пецкој одржана је радионица „Тако је прела моја бака“. Овај програм мали је и својеврестан увод у порограм 12. Прела, које ће се одржати у уторак, 26. новембра 2024. у Пецкој.
Радионица је окупила наше старије суграђанке које негују вештину предења и све занинтересоване младе суграђанке којe су желеle да се опробају у вештини предења уређене вунe. Вешта преља Негосава Ђермановић је нашим младим учесницама најпре описала како се гајила и прерађивала сировина биљног порекла – конопља. Затим је говорила о обради вуне – сировине животињског порекла: почев од шишања, прања и чешљања вуне. Младе суграђанке: Лена Перић, Анђела Поповић, Катарина Рувидић, Мина Ранковић, Елена Милутиновић, Николина Ненадовић ученице ОШ „Војвода Мишић“ и предшклолац Ленка Васиљевић имале су прилику да ручно, својим прстићима рашчешљавају вуну, а потом и да пробају рашчешљавање са гребенима. Упознале су се са деловима преслице и начином како се кудељка превезује на преслицу. Онда су уследиле нити, танко и мало дебље испредање. Са сваком од девојчица вежбала је и прела старија прље. Други део радионице био је посвећен плетњу чарапа, које је демонстрирала Славица Поповић, начину како се почиње, плете са пет игала, завршавају преглавци чарапа које ће имати употребну вредност.
Радионица је одржана у оквиру пројекта „Вуновлачарски занат у Подгорини и његова примена у савременом стваралаштву“ које је у области заштите старих традиционалних заната и њихове савремене примене за 2024. годину подржало Министарство културе.
Кроз испредање нити вешто су се увезале многе генерације: преље које су училе предењу наше старије суграђанке које су сада биле демонстратоти и младе преље које су се предењу училе. Тако се нематеријално културно наслеђе преноси и остаје да живи у локалној заједници.
Више фотографија на ФБ страници