„УЧИМО СВИ ЗАЈЕДНО“

нов 20, 2024

У Народној библиотеци у Осечини одржана је трибина под називом „Лепота је у различитости“ на којој су представљени резултати пројекта „Учимо сви заједно“.

Окупљене учеснике трибине, представнике установа образовања, васпитања, културе, здравствене и социјалне заштите, поздравио је председник општине Никола Томић, који је истакао да Општина Осечина подржава социјално-емоционално учење и инклузивно образовање, јер верујемо да свако дете заслужује једнаке могућности да учи и напредује. Инклузивно образовање је опредељење општине Осечина. За нашу општину, суштинска укљученост сваког детета у образовање је заправо инвестиција у смањење, односно елиминацију сиромаштва и друштвени и економски развој на локалном, регионалном и националном нивоу.

Само заједно можемо створити будућност у којој свако дете, без обзира на способности, има прилику да се академски истакне и да да значајан допринос друштву.

Зато желим да изразим посебну захвалност Министарству просвете, Делегацији ЕУ и УНИЦЕФ на свим напорима које улажу и посебно на подршци коју пружају нашим школама, наставницима, нашој општини, а пре свега нашој деци и ученицима. Учешће наше општине и наших школа у пројекту „Учимо сви заједно“ и другим пројектима које подржава УНИЦЕФ и Делегација ЕУ, снажно доприносе развоју подршке деци и ученицима из осетљивих група, а тиме и развоју правичне, отворене и инклузивне локалне заједнице- истакао је председник Томић.

Трибину су обогатили музичким програмом ученици музичке школе „Живорад Грбић“ из Ваљева, издвојено одељење у Осечини , Емина Вићић, Вукашин Брадоњић, Софија Јанчић и Ирина Ђорђић, уз пратњу професора Софије Пајић, Николе Јанковић и Милоша Савић.

Перспективу здравствене заштите и подршку коју пружа деци и родитељима, представила је педијатар др Босиљка Алексић, нагласивши кључну улогу породице и значај раног укључивања деце у образовни систем.

О услугама и механизмима подршке из социјалне заштите говорила Јелена Гајић, социјални радник. Представљен је процес утврђивања процене потреба корисника, било из друштвено неповољног положаја, као и деце са сметњама у развоју. Такође, разговарано је и о потреби за радом стручњака, педагога и психолога.

Активности пројекта у области васпитне и образовне подршке деци говориле су Ружа Томић педагог, Јелица Зељић самостални књижничар и Душица Грујичић директорка Предшколске установе.

Истакнута је добробит пројекта кроз бројне активности, као што су повећање обухвата деце 3-5,5 година предшколским васпитањем и образовањем, укљученост ученика 3. и 4. разреда у говорне, драмске, ликовне радионице, позоришна представа, реализација излета у Тршић, подршка за запослене у установама образовања, семинари и обуке, затим литература за рад са децом, мајице са логом пројекта, мекане подлоге-интерактивни под за децу у вртићу, реализоване радионице подршке родитељству и формирана мрежа за инклузивно образовање.

Донет је општи закључак да је квалитетно образовање – инклузивно образовање које уважава различитост, способности и потенцијале сваког детета, истовремено пружајући додатну подршку учењу сваком детету којем је то потребно.

О резултатима пројекта, изазовима и успостављеним механизмима, говориле су Марија Петровић педагог и Зорица Павловић васпитач – педагошки саветник.

Пројекат „Учимо сви заједно“ реализован је уз подршку Министарства просвете у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и Делегацијом Европске уније.

Унапређење инклузивног образовања приоритет је локалне самоуправе, као и свих релевантних актера који су укључени у систем пружања подршке деци и породици.

Текст преузет од Зорице Павловић

БИБЛИОТЕКА У ПРОЈЕКТУ „УЧИМО СВИ ЗАЈЕДНО“

Осим тога , представници локалне библиотеке су нагласили значај читања и образовања као средства за укључење свих чланова заједнице. Они су представили нове ресурсе и програме који су доступни за децу и младе, без обзира на њихове способности.

На трибини су представљени и кључни резултати пројекта који су показали како су деца учествовала у активностима које су им помогле да препознају и цене различитости међу собом. Радионице су допринеле јачању пријатељских односа и развијању емпатије међу децом. Један од главних резултата јесте повећана свест о важности различитости и инклузији у свакодневном животу..

Библиотеке су постали центри за окупљање и размену знања, а радионице које су реализоване током пројекта су показале да су ове активности битне за развој најмлађих у заједници, такође резултати су показали дечији већи интерес за културне и образовне садржаје.

На крају, трибина је пружила платформу за дискусију о будућим корацима у промовисању различитости и инклузије, а учесници су се сложили да је важно наставити са оваквим пројектима и иницијативама како би се створило отвореније и прихватљивије друштво. Пројекат је показао да је лепота у различитости и да заједнички рад може донети позитивне промене у нашим зајединицама, а посебно међу најмлађима.

 

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja