У петак 6. децембра 2024. године Народна библиотека Осечина је обележила свој јубилеј – сто година постојања!
Прва народна књижница и читаоница основана је јануара 1924. године. Била је активна до јула 1926, када је престала са радом због елементарне непогоде која је задесила наш крај. Њену обнову започиње учитељ Будимир Николић по доласку на службу 1933. године. Званично одобрење за рад је добила од Министарства просвете 16. маја 1934. Успешно је радила и била место окупљања народа. Октобра 1941. године је уништена у немачком нападу. Обновљена је као Народна књижница и читаоница „Петар Враголић“ 1953. У међувремену, 1961. године је постала општинска Народна библиотека. Крајем 1968. мења назив у „7. јули“ и постаје део културно-образовног центра „Петар Враголић“, установе која је 1991. добила назив Дом културе. Број и рад издвојених одељења у другим насељима општине варирао је деценијама. Библиотека постаје самостална установа 1995. године и добија назив који и данас носи – Народна библиотека Осечина. Све време постојања, без обзира на облик самосталног деловања, библиотека и њени запослени су поред послова у библиотечкој делатности били укључени у организацију и спровођење свих културно-уметничких догађаја.
Током протеклих стотину година, Библиотека у Осечина је постала средиште знања, заједништва и креативности. Њена улога у унапређењу образовања, културе и друштвеног живота у Осечини је непроцењива. Била је место окупљања за све оне који траже инспирацију, нове идеје и могућности за лични и професионални развој.
Народна библиотека Осечина, данас, је једина установа културе у општини. Поред библиотечко-информационе делатности обавља и све друге активности из домена позоришта, биоскопа, галерије, а има и своју издавачку делатност.
У име домаћина, колектива Народне библиотеке Осечина и у своје лично име, присутне госте из света културе, образовања, здравства, свештенства, чланове, некадашње и садашње запослене поздравила је директорка Народне библиотеке Осечина Ана Васиљевић. Директорка је члановима, колективу Библиотеке, као и свим житељима Осечине честитала овај велики јубилеј. Изразила је захвалност свим радницима библиотеке, прошлим и садашњим, чији је неуморни рад омогућио да ова институција траје и расте.
Оснивач Народне библиотеке Осечина је Скупштина општине Осечина. Неизоставно је истаћи да увек и у свим пословима Библиотека у Осечини има разумевање и подршку челних људи локалне самоуправе. У то име присутне је поздравио председник општине Никола Томић. Уз подршку Министарства културе општина Осечина реконструисала је простор биоскопске сале и позоришне дворане, а библиотека је реализовала бројне пројекте. У име Министарства културе обратио нам се Миодраг Ивановић, помоћник министра културe за саврeмeно стваралаштво. У име наше националне Библиотеке, поздравну беседу је одржала Јелена Бенић из Матичног одељења.
У сарадњи са доктором историјских наука Јеленом Глушац, Народна библиотека Осечина припрема монографију „100 година Народне библиотеке Осечина 1924–2024” која ће бити објављена и представљена идуће године. Јелена Глушац, која ради и истражује историјат Библиотеке, представила је рад библиотеке од њеног оснивања 1924. до данас.
Програм Свечане академије упутпунили су талентовани ученици МШ „Живорад Грбић“ ИО Осечина: на клавиру Емилија Спасић, 4. разред ОМШ, класа проф. Софије Пајић; на хармониоци Вукашин Брадоњић, 4. разред ОМШ, класа проф. Милоша Савића и звуцима виолине Емина Вићић, 3. разред ОМШ, класа проф. Никола Јанковића.
Посебно смо желели да оживимо сећање на оног који нам је оставио, незнајући много, на учитеља Будимира Николића, чијом заслугом је поново обновљена прва књужница, под чијим кровом су, ево, читав век, људи људима инспирација.
Тако је под кровом Библиотеке једна историчарка срела једну уметницу. Комад који смо припремили у ласт јубилеја написао је један сусрет. Jедна истрагана историјска чињеница постала је уметничка инспирација.
„Књигу о Будимиру“ су извели глумци Александар Лукић, Стефан Митровић, ученици и професори Образовно васпитног центра „ Браћа Недић“ и чланови рекреативне групе КУДа „ Браћа Недић“. Текст, сценарио и режију потписује Гордана Гладовић. За тон и светло био је задужен Бранко Петровић. За цветне аранжмане и специјалне ефекте на сцени била је задужена цвећара Теофанија са сарадницима.
Због лепог интересовања драгих гостију из како са локала тако и из целе Србије, програм Свечане академије други пут одржан у уторак 10. децембра 2024. године.
У част јубилеја у Галерији библиотеке запослени су приредили изложбу која приказује рад установе током 100 година постојања.
Велико хвала свима беседницима, сарадницима, учесницима у програму, запосленима у Народној библиотеци који су дали свој допрринос јубилеј установе буде достојан, успешан, несвакидашњи и да ће дуго остати у памћењу
Хвала пријатељима, који због својих бројних обавеза нису били у могућности да нам се придружене на свечаности, али су послали своје честитке и добре жеље.