Narodna biblioteka Osečina je uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Republike Srbije je uspešno realizovala projekt u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa pod nazivom „Interaktivni displej kao infopult u Narodnoj biblioteci Osečina“. Resorno ministrastvo sufinansiralo je projekat u iznosu od 350. 000, 00 dinara.
U okviru ovog projekta, pokrenutog sa ciljem očuvanja i predstavljanja kulturnog nasleđa našeg kraja, realizovana je nabavka interaktivnog displeja i izrada aplikacije koja omogućava korisnicima da se na moderan i pristupačan način upoznaju sa kulturom, tradicijom i istorijom Osečine. Realizacija ovog projekta predstavlja važan korak ka unapređenju pristupa lokalnom nasleđu, sa posebnim naglaskom na mlade generacije i digitalne posetioce.
Cilj je bio da nabavkom interaktivnog displeja Biblioteka dobije savremeni info pult biblioteke koji umrežava informacije, ističe događaje, najavljuje sadržaje i omogućava korisnicima kretanje kroz digitalni sadržaj.
Projektne aktivnosti su uključivale sledeće faze:
Nabavka interaktivnog displeja: Interaktivni displej je postavljen na pozajmnom odeljnju Narodne biblioteke Osečina, pružajući posetiocima mogućnost da se informišu o kulturnim, istorijskim i turističkim sadfržajima na poderan način.
Izrada aplikacije: U saradnji sa stručnjacima za predstavljanje kulturnog nasleđa i izradu softvera, kreirana je aplikacija koja omogućava korisnicima da kroz interaktivni displej istražuju istoriju Osečine i koline preko znamenitosti do savremenih prikaza kulturnih manifestacija i programa. Aplikacija sadrži i dodatne informacije o aktuelnim događajima u samoj biblioteci i u celoj opštini i lokalitetima u Osečini, kao i korisničke sadržaje koji omogućavaju posetiocima Biblioteke da prate i planiraju posete značajnim mestima. Osim osnovnih informacija koje korisnici mogu dobiti na ovaj način: o istorijatu biblioteke; o arhivskoj građi, aktuelizuje zavičajne pisce, njegova primena se ogleda i u lakšem pristupu digitalnoj kolekciji biblioteke. Na prvom mestu, korisnicima je omogućen pristup kolekciji digitalnih kopija naslova zavičajne periodike i sa posebnim akcentopm na list “Podgorac“. Pored toga, tu bi se našle i fotografije stare Osečine, podaci značajni za istorijat mesta, stare karte i slično. Uvođenjem interaktivnog info pulta u Biblioteci znatno je unapređen pristup uslugama i resursima Biblioteke. Info pult je olakšao COBISS kataloško pretraživanje i dostupnost bibliotečke građe. Zavičajna građa je nasleđe koje biblioteka čuva i u digitalnom formatu ga prezentuje svojim korisnicima. Digitalna zavičajna građa na ovaj način postaje bliska i jasnija posetiocima biblioteke. Emitovanjem zavičajne građe biblioteka pokazuje da brine o svom nasleđu, o svojoj sredini.
Interaktivni info pult daje odgovore na često postavljena pitanja: kako se učlaniti, koliko košta članarina, kako se povezati na bežičnu računarsku mrežu i sve ostale bitne informacije.
Aplikacija nudi bogat vizuelni prikaz sa fotografijama, ilustarcijama i video materijalima, kako bi iskustvo posetioca bilo dinamično i edukativno.
Rezultati projekta: Projekat je naišao na vrlo pozitivan prijem među lokalnim stanovništvom i posetiocima Biblioteke. Displej i aplikacija su značajno povećali interesovanje za kulturnu baštinu Osečine, posebno među mlađim i digitalnim posetiocima. Posetioci sada imaju priliku da saznaju o bogatoj istoriji i tradiciji našeg kraja kroz jedan savremen način.
Uvođenje digitalne tehnologije u oblast očuvanja i prikazivanja kulturnog nasleđa pokazalo se kao uspešan pristup za približavanje lokalne baštine široj javnosti. Na kolektivu NBOS ostaje dalje proširivanje sadržaja u aplikaciji, kao i organizacija dodatnih radionica kako bi korisnici mogli bolje razumeti i istražiti kulturno nasleđe Osečine.
Zahvaljujemo se Ministrastvu kulture Republike Srbije, koje je podržalo ovaj projekat i učinilo ga mogućim.