МАСКЕ И МАСКИРАЊЕ У ОБИЧАЈНОЈ ПРАКСИ

сеп 19, 2024

У четвртак, 29. августа 2024. године у Галерији Библиотеке у суорганизацији Издвојеног одељења Народног музеја Ваљево у Осечини и Народне библиотеке Осечина, а у оквиру јединствене прославе српског шљиварства, традиционалне манифестације која се одржава већ деветнаест година за редом, свечано је отворена изложба „Маске и маскирање у обичајној пракси – тадиционални и обновљени облици“. Ауторке ове изложбе су Гордана Пајић, Наталија Марковић и Јелена Николић Лекић из Народног музеја Ваљево. Поздравну реч упутила је директорка Народне библиотеке Осечина, Ана Васиљевић, а изложбу је отворила етнолог, музејски саветник и председник Музејског друштва Србије Гордана Пајић.
Изложба представља обичаје годишњег и животног циклуса у којима се користе маске и маскирање у традиционалној и/или оживљеној форми обичаја у различитим крајевима Србије. Многи од ових обичаја у прошлости су били широко распрострањени и део су наслеђа не само српског и словенског, него и других народа.
Пред нама су  обредне поворке и обичаји: Коледарске поворке, Вертепске поворке, Беле Покладе, Поворке Лазарица, Поворке додола и Поворка краљица.

Поред обичаја из годишњег циклуса, елементе народног глуматања и маскирања налазимо и у обичајима животног цилуса, а реч је о свадбеним пбичајима. Један од најважнијих учесника у свадбеном ритуалу је чауш, који се од осталих учесника издвајао управо својим изгледом. Обавезни реквизити чауша били су капа и чекић,а његова улога била је да руководи свадбеним протоколом и да увесељава сватове. Чауш је имао магијско-религијску улогу, у свадбеном обичају да својим изгледом скрене пажњу на себе и тако заштити младенце од злих сила.
У оквиру програма представили смо  лик чауша из Подгорине, који је за потребе кореографије „Подорска свадба“ реконстреуисао Драгоман Медуловић Прока, а који изводи КУД „Младост“ из Пецке.   Марку Ђокићу из Пецке нам је у име културно-уметничког друштва „Младост“ из Пецке  представио лик Чауша.
Изложба ће код нас гостовати до средине октобра.

 

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja