Takmičenje u govorenju zdravica održavalo se jedanaesti put u okviru programa Sajma šljiva. Ima za cilj da čuva, neguje i podstiče usmeno besedništvo i obogaćuje kulturni program u toku Sajma šljiva.
Šljiva u srpskoj tradiciji zauzima važno mesto, bilo da je reč o običajima i verovanjima, bilo da je reč o svakodnevnom životu. Zahvaljujući šljivi naš čovek je preživljavao i u najtežim ratnim vremenima. Da veliki značaj naš narod pridaje šljivi, najbolje pokazuje običaj koji je sačuvan u mnogim krajevima, da se kuća gradi tamo gde šljiva najbolje rađa. Sve važne događaje na narod je proslavljao uz rakiju, slava, svadba, rođenje, krštenje, A gde je bila rakija, tu je zdravica sama klizila sa usana. Koliko je rakija utkana u svest srpskog seljaka pokazuju brojne narodne pesme, priče, izreke i poslovice u kojima je ona glavni lik. Zdravice kao deo srpske usmene baštine, svrstavaju se u narodne lirske običajne pesme i nalaze se na listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. Zdravice su poznate i pod nazivom počašice ili počasnice jer se govore uz čašu ili „na čast”.Njima se izražava ljubav i iskazuje želja za sreću onih kojima se uz zdravicu besedi.
Opština Osečina nagrađuje najbolje zdravičare. Nagrađenima pripadaju robne nagrade, koje se uz vaučere mogu iskoristiti u trgovinskim radnjama radnjama „Osaka“ Osečina , „Aleksandar Tehnika Osečina “i poljoprivrednoj apoteci „Poljo seme“.
Osvojeno prvo mesto dobija vaučer od 15.000 dinara, drugo 10.000 din, a treće 8.000 dinara.
Članovi žirija ove godine su bili:
- Drako Tanasković, srpski islamolog, filolog, predsednik
- Miloš Jevtić, doajen srpskog novinarstva, počasni član
- Otac Radenko Andrić, član,
- Gordana Pajić, etnolog, član
- Profesorka srpskog jezika i književnosti Kristina Petrović,član
- Ana Vasiljević, direktor Narodne biblioteke Osečina, član.
Učešće u takmičnju ove godine uzelo je 16 takmičara:
Marjana Malešević, Plužac
Ljiljana Vlahović, Lajkovac
Nenad Karić Lazarevac
Toma Nedić, Obrenovac
Biljana Vulović, Svileuva
Milenka Raičević Valjevo
Ljutomir Rundić, Loznica,
Dragica Janković, selo Dragijevica
Milomir Obradović, Deč
Gvozden Radovanović, Gornja Tolica,
Dragoljub Bata Cvetuljski,Badovinci
Jelena Bradonjić, Osečina,
Dragiša Simić, Mionica,
Milinko Gojković, Gornja Trepča,
Milan Damjanović, Koštunići,
Veran Mihailović, Batajnica
Program su upotpunili, Relja Đermanović na saksofonu u pratnji brata Siniše Nedića na gitari, „Svitac“ iz Deča, KUD „Mladost“ iz Pecke i pesnikinja Gordana Mićić iz Obrenovca.
Žiri je doneo odluku da prvo mesto pripada Milomiru Obradoviću iz Deča, drugo mesto dele: Milenka Raičević iz Valjeva i Dragica Janković iz Dragijevice, a treće mesto je pripalo Dragiši Simiću iz Mionice.
Čestitamo!