Na Ilindan, 2. avgusta u velikoj sali Biblioteke održan je razgovor o ivanjdanskim običajima u Zapadnoj Srbiji, a povodom 16. Sajma šljiva i održavanja izložbama “Zlatne ruke “ i „Trg starih zanata“ koje predstavljaju nematerijalno kulturno nasleđe našeg kraja.
U okviru programa, saradnica Biblioteke Gordana Pajić, muzejski savetnik etnolog u Narodnom muzeju u Valjevu, predsednica Muzejskog društva Srbije predstavila je projekt, koji je u protekloj godini podržalo MK pod nazivom „Ivanjdanski venčići – običaj valjevskog kraja i drugih susednih oblasti zapadne Srbije“ i nakon čega je usledila projekcija filma „Ivanjsko cveće“.
Sa gošćom Gordanom Pajić razgovarali smo o običaju pletenja venčića od Ivanjske trave ili Bogorodičine trave, otvorili pitanja o tome zašto se pletu venci na Ivanjdan, kako je to povezano sa zajednicama, a kako sa arhitekturom, kako je to izgledalo u prošlosti, a kako danas, na koji način su vatra i voda prisutne u ivanjdanskim običajima, a na koji način biljke., na koje načine se verovanja prenose. Posebna simbolika u ivanjdanjskim običajima vidi se i u samom obliku venca odnosno kruga- cikličnogtoko vremena.
Razgovor o ivanjdanskim običajima našeg kraja bio je podsticaj učesnicama izložbe „Zlatne ruke“ za predstavljanje običaja našeg kraja.
Foto album sa ovog programa nalazi se na FB stranici Biblioteka Osečina.