U Beogradu je 23. i 24. septembra, održana dvodnevna obuka „Pravci unapređenja inkluzivnog obrazovanja na nivou lokalne zajednice i preduslovi na nacionalnom nivou“.
Obuka je organizovana u okviru projekta UČIMO SVI ZAJEDNO, Ministarstva prosvete u saradnji sa UNICEF-om uz podršku Delegacije Evropske unije.
Tokom obuke predstavljeno je inkluzivno obrazovanje, kao i stereotipi i predrasude sa kojima se suočavamo, mogućnosti za unapređenje i uvođenje novih mehanizama i usluga u cilju dostupnosti preduniverzitetskog obrazovanja.
Opština Osečina je jedna od 20 opština i gradova koja učestvuju u ovom projektu, a koje su iskazale interes da kroz ovaj važan proces dalje unaprede inkluzivno obrazovanje u svojoj zajednici.
Učesnici opštine Osečina bili su koordinator i članovi projektnog tima, Marija Petrović, Zorica Pavlović, Ana Vasiljević i Marija Nikolić.
Tokom dvodnevne obuke projektni tim je osnažio kompetencije za unapređenje inkluzivnog obrazovanja i određivao prioritete za lokalni nivo.
Analizom Akcionog plana utvrđeni su ciljevi i mere kojima se doprinosi unapređenju dostupnosti, pravednosti i otvorenosti preduniverzitetskog obrazovanja u lokalnoj zajednici. Razmatrani su i novi mehanizmi i usluge u oblasti inkl6izivnog obrazovanja. Usluga na koju je opština Osečina naročito ponosna je dostupnost predškolskog vaspitanja za decu u varošici Pecka, kao i radionica za učenike 3. i 4. razreda osnovne škole, koja je realizovana u Biblioteci. Krajnji rezultat rada sa decom pri biblioteci je pozorišna predstava „Vašar u Topoli“, koja je izvedena premijerno u Osečini, a potom i na daskama koje život znače u Peckoj. Sa ovim komadom deca io voditelji radionica učestvovali su na prvom Pozorišnom festivalu “Deca za decu – Neša Nenadović” koji je održan u Ljuboviji, od 12. do 14.aprila 2024. godine. Emina Vićić je zasluženo osvojila nagradu za najbolju ulogu svojom izuzetnom interpretacijom lika baba Dare, dok je predstava „Vašar u Topoli“ oduševila publiku i osvojila nagradu za najbolji pozorišni komad. Učesnici radionice su se predstavili na Sajmu šljiva, koji je u Osečini održan od 30.avgusta do 1. septembra 2024. godine gde su osvojili nagradu u kategoriji dete/grupa dece za očuvanje kulturnog nasleđa.
Na obuci su razmatrane predrasude, stereotipi i diskriminacija koja se pojavljuje u brojnim situacijama. Razgovarano je o ustaljenoj predrasudi da su dečja prava dovela do brojnih oropusta u društvu, gde jasno prikazano da je to zabluda. Ako sagledamo Dečja prava, koja su definisana Konvencijom o pravima deteta, jasno je da se dečjim pravima zastupa najbolji interes dece.
Zaključak sa obuke je da je inkluzivno obrazovanje briga čitavog društva i da od podrške i razumevanja svih članova zajednice zavisi koliko će osobe sa smetnjama u razvoju dostići svoj najviši potencijal. Smatra se da je društvo razvijeno u onoj meri u kojoj je spremno da odgovori na potrebe najranjivijih kategorija društva.
Tokom projekta „Učimo svi zajedno“ realizovana je podrška deci, porodici i zaposlenima u obrazovnim ustanovama, ustanovi kulture i socijalne zaštite.
Autor teksta: Zorica Pavlović