U utorak, 18. marta 2025. godine u, do poslednjeg mesta ispnjenog mesta u velikoj čitaonici Narodne biblioteke Osečina, a susret Svetskom danu poezije, koji se proslavlja 21. marta predstavljena je pesnička knjiga „Kutija sa dominama“ autorke Ljubinke Stevanović – nastavnice srpskog jezika i književnosti u penziji, a pre svega – pesnikinje, pripovedača i čuvara naše lepe reči.
Ljubinka ne piše samo pesme – njen izraz obuhvata i haiku, kratke priče, recenzije, ali i zdravice posvećene šljivi, za koje je osvajala i nagrade. Njena reč je odraz duha i tradicije, ali i savremenog osećanja sveta.
Do sada je objavila zbirku pesama „Usput uhvaćene ptice“, knjigu lirskih zapisa i pesama „Ruže u očima“, zbirku prozaida „Jabuke za unuke“, zbirku haiku poezije „U osunčanom vrtu“.
„Kutija sa dominama“ je 50. naslov u izdavačkoj delatnosti Narodne biblioteke Osečina, od ukupno 72. Iako je ova zbirka objavljena 2020. godine, u trenutku kada su svi mi bili okovani nesigurnostima pandemije, sada, 2025. godine, konačno je dobila svoj trenutak da se predstavi javnosti.
Ova pesnička knjiga nije samo zbirka pesama i prozaida već je duboko podsećanje na to koliko su značajni trenuci u našem životu, koji se sećanjem i zapisom brane od zaborava. Kakvo je recimo u pesmi „Sakupljač mirisa“ gde pesnikinja napuni jastuk i otputuje na izvore detinjstva da se odori.
Ona piše o svetu u kojem i najobičniji detalj može postati simbol života, o bašti, trnu, ćilimu, prelu, livadi, hlebu, ruži, glavi, o životu koji teče kroz male, svakodnevne trenutke. Ljubinka Stevanović nas vodi kroz zbirku, upućujući nas na to da ne zanemarujemo sitnice jer one oblikuju naše postojanje. Takvo je na primer gledanje “Iz perspektive travke“ iz istoimene pesme.
Ljubinka nam ne nudi samo stihove, već nas podstiče da gledamo dublje, da pitamo više, da ne budemo zadovoljni površinskim odgovorima. Neka „Kutija sa dominama“ bude podsetnik da u svakom trenutku života postoji mogućnost za razumevanje i otkriće. Njene reči nas podsećaju da umetnost nije samo estetski izraz, već i duboko iskustvo koje nas čini pažljivijima prema svetu, jedni prema drugima i, naravno, prema samima sebi.
O knjizi su govorili: Milunika Mitrović, Ljubinkina je koleginica po obrazovanju i po peru. Za ovu zbirku dala je recenziju pod nazivom „Nesitraženi predeli reči Ljubinke Stevanović“ i ona je prisutnim ljubiteljima pisane reči dala svoj prikaz. Profesor srpskog jezika i književnosti Milena Milisavljević, inače Ljubinkina učenica bila je zadužena za poslove lekuture i ona je prisutnoj publici iz svog ugla govorila o Ljubinkinom stvaralaštvu.
Specijalan gost večeri bio je doajen srpskog novinarstva Miloš Jevtić. On sa posebnom pažnjom prati i podržava stvaralaštvo Ljubinke Stevanović i obratio se publici pre same autorke.
Direktorka biblioteke Ana Vasiljević je poručila ljubiteljima pisane reči: „Večeras, kada je Ljubinkino delo pred vama, pozivam vas da u njemu pronađete ne samo umetnost, već i filozofiju koja nas izaziva da dublje sagledamo sebe i svet oko nas. Uživajmo u čitanju, jer ono što Ljubinka Stevanović nudi nije samo književnost – to je putovanje kroz misli, kroz reči, kroz domene koji nam se čine kao dominama, samo čekajući da ih postavimo u pravi red“.