PREDSTAVLJEN ROMAN „SRPSKO SRCE JOHANOVO“ VESELINA DŽELETOVIĆA

jul 5, 2024

U suorganizaciji Narodne biblioteke Osečina i zavičajnog autora Ognjena Pudara u petak. 5. jula 2024. u našoj Biblioteci predstavljen je roman „Srpsko srce Johanovo“ Veselina P. Dželetovića, predsednika udruženja pisaca „Poeta“. Dželetović je roman je napisao 2010. godine, a do danas knjiga je doživela 27 izdanja, prevode na ruski, francuski, nemački, engleski, grčki, italijanski, jermenski i makedonski, kao i brojne nagrade poput specijalnog priznanja Akademije „Ivo Andrić“.

Ovim romanom Veselin P. Dželetović je zagrebao po bolnoj temi trgovine organima, koja je deo tragične sudbine Srba tokom borbe za opstanak na Kosovu i Metohiji. Dotakao se „čuvene“ po zlu „Žute kuće“ i iskazao istinu koja zaslužuje pažnju. Najveća vrednost ovog romana jeste istina koju nam donosi, ali poetski preoblikovana, bez strašnih i mučnih prizora stradanja.

Autor je upoznao Johana 2004. godine na srpskom groblju jednog kosovskog sela i tako saznao neverovatnu priču. Naime, Johan Vagner, Nemac plemićkog porekla, nakon uspešne transplatacije srca 2003. godine, počinje da sanja nepoznate predele, seosku kuću, plavookog dečaka i pravoslavnu crkvu. Sa tim mislima odlučuje da ode na Kosovo i Metohiju i sazna identitet donora. Johan saznaje da je čovek zahvaljujući čijem srcu živi bio kidnapovan i da su mu živom uzeti organi, a nakon smrti dečakove majke odlučuje da pređe u pravoslavlje, a dečaka usvoji.

Istina kao voda, smatra autor romana i ona polako, ali sigurno nalazi svoj put. Pisac ističe i svoju veru u Kosovo i Metohiju jer je to naš zavičaj „a zavičaj i uspomene niko ne može da nam uzme“.  „Kosovo i Metohija je utisnuta u gene svakom Srbinu i progovoriće pre ili kasnije“ – kaže Dželetović.

Prisutnima se obratio u ime izdavača Dragoslav Marković, predstavnik udruženja „Poeta“ i obznanivši da roman očekuje i filmsku realizaciju, čime bi domet ove istinite priče bio znatno širi. U ime organizatora prisutne je pozdravio Ognjen Pudar, zavičajni autor, koji je govoriuo o saradnji i prijateljstvu sa Želetovićem.

Program su svojim nastupom upotpunili sjajni učenici IO MŠ „Živorad Grbić“ u Osečini na klaviru Emilija Spasić i na harmonici Marko Spasojević i Vukašin Bradonjić.

Moderator je bila je direktopr Narodne biblioteke Ana vasiljević, koja se zahvalila uvaženim besednicima, muzičkim gostima i prisutnoj publici.

Pred kraj Dželetović je izgovorio stihove poeme „Ne hte majka“.

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja