PREDSTAVLJENA KNJIGA „LIKOVNO NEBO LJUBE POPOVIĆA”

apr 15, 2025

U ponedeljak, 14. aprila 2025. godine u velikoj čitaonici Narodne biblioteke Osečina upriličeno je predstavljnje knjige  Miloša Jevtića “ Likovno nebo Ljube Popovića“. Ovo književno predstavljanje dela našeg doajena novinarstva gospodina Miloša Jevtića prvo je u drugom veku postojanja naše Biblioteke.

Muzičku dobrodošlicu na početku programa prisutnoj publici  na početku programa uputio je Đorđe Vasiljević, učenik 4. razred OMŠ „Živorad Grbić“ IO u Osečini, koji se muzički obrazuje na gitari, u klasi profesora Luke Jezdića a izveo je „Igru br. 1“ D. Dimitrijevića.

Izdavač knjige koju smo sinoć predstavili je Moderna galerija Valjevo. Knjiga na svojevrstan način doprinosi razumevanju opusa jednog od naših najpoznatijih slikara Ljube Popovića. Sastoji se od razgovora koji je Miloš Jevtić vodio sa Ljubom Popovićem 9. novembra 1978. godine, kao novinar i urednik Radio Beograda, za ciklus emisija Gost Drugog programa.

Ovo je 235. knjiga u kolekciji „Odgovori“, a podsticaj da interviju bude objavljen ove godine je obeležavanje četiri decenije postojanja i rada Moderne galerije Valjevo čiji je osnivač bio Ljubo Popović. Knjiga je 6. marta predstavljena u Beogradu u RST klubu, a dva dana nakon našeg programa, 16. aprila biće predstavljena u Modernoj galeriji.

Čitajući „Likovno nebo Ljube Popovića“ vidimo Ljubu Popoviću koji je ceo svoj život prestajao pred štafelajem ispovedajući se slikarskom platnu. Pred nama je iskaz misli o umetnikovim počecima, stvaralačkom procesu, kritici, likovnoj sceni Pariza gde se, kako Ljuba kaže: „održava bitka za slikarsko prvenstvo sveta“. Razgovor teče iskreno, kao kada svoja srca otvore dva školska druga.  Miša vodi razgovor kroz dobro pripremljena pitanja koja su u osnovi koncepcije knjige i sagledavanja ličnosti Ljube Popovića. Smenjuju se pitanja i odgovori, pa red fotografija iz privatne kolektije, pa red radova, a na kraju se nalazi  pesma Marije Šimoković.

Poredeći ono vreme i prilike u umetnosti  i današnjicu, dakle skoro pola veka kasnije, može se reći da Ljubine reči zvuče aktuelno, naročito one o izazovima umetnika i ulozi galerija i institucija u očuvanju umetničkog nasleđa.

U godini kada Moderna galerija Valjevo  obeležava četirti  decenije svog postojanja, na predlog Miloša Jevtića, ova ustanova dobila je izuzetnu Vukovu nagradu. Prisutnoj publici se najpre u ime izdavača, obratila direktorka Galerije Marija Đurić, istoričar umetnosti rodom iz Osečine. Marija je je predstavila istorijat i aktivnosti ustanove na čijem je čelu.

Na jednom mestu, tokom razgovora dva zavičajna druga, Ljuba Popović kaže: „Slikar je – neprekidna borba“ o tome je nam svedočila istoričar umetnosti kustos Jelena Matić, koja je govorila o životu i stavaralaštvu Ljube Popovića i o prilikama u umetnosti vremena u kome je Ljuba stvarao.

Gospodin Miloš Jevtić, čijem radu i delu srpska kultura duguje mnogo, na početku svog obraćanja nije krio zadovoljstvo što je ponovo gost naše ustanove: „Voleo bi da svi večeras ovo veče zapamtimo: Domaćini su mi ustanove koje su dobile najveće priznanje kulturno u Srbiji: Galerija i Narodna biblioteka. Ja nikada do sada nisam imao prilike, a nisam baš tako mlad, mlađi sam od 100 godina, nisam bio u prilici da mi budu domaćini dva dobitnika Vukove nagrade. Galerija, koja je objavila ovu knjigu i Biblioteka koja je organizovala ovo veče“.

Istakao je da mu je Ljuba Popović bio izuzetno drag prijatelj, naglasivši: „Ljuba Popović bio je slikar, koji je nadrastao granice, on je svetski slikar“.

Ljuba Popović kaže za sliku da je univerzalna komunikacija, kao i muzika. Mi smo sinoć uz podršku OMŠ „Živorad Grbić“ IO u Osečini komunicirali putem muzke. U čast lepote obe vrste umetnosti Emina Vićić, učenica 3. razreda, kojase muzički obrazuje se na violini u klasi profesora Nikole Jankovića i izvela je  „Napolitansku pesmu“ Petra Čajkovskog. Milica Spasić, učenica 1. razred u klasi profesora Nikole Jankovića i izvela je Mocartov „Alegreto“.

Na kraju programa umesto odjave, pesmu Marije Šimoković, prisutnoj publici je interpretirala koleginica Jelica Zeljić.

Fotografije se nalaze da FB stranici Biblioteke Osečina

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064953601036

 

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja