RADIONICA „TAKO JE PRELA MOJA BAKA“

nov 20, 2024

U ponedeljak, 18. novembar 2024. u Biblioteci u Peckoj održana je radionica „Tako je prela moja baka“. Ovaj program mali je i svojevrestan uvod u porogram 12. Prela, koje će se održati u utorak, 26. novembra 2024. u Peckoj.
Radionica je okupila naše starije sugrađanke koje neguju veštinu predenja i sve zaninteresovane mlade sugrađanke koje su želele da se oprobaju u veštini predenja uređene vune. Vešta prelja Negosava Đermanović je našim mladim učesnicama najpre opisala kako se gajila i prerađivala sirovina biljnog porekla – konoplja. Zatim je govorila o obradi vune – sirovine životinjskog porekla: počev od šišanja, pranja i češljanja vune. Mlade sugrađanke: Lena Perić, Anđela Popović, Katarina Ruvidić, Mina Ranković, Elena Milutinović, Nikolina Nenadović učenice OŠ „Vojvoda Mišić“ i predšklolac Lenka Vasiljević imale su priliku da ručno, svojim prstićima raščešljavaju vunu, a potom i da probaju raščešljavanje sa grebenima. Upoznale su se sa delovima preslice i načinom kako se kudeljka prevezuje na preslicu. Onda su usledile niti, tanko i malo deblje ispredanje. Sa svakom od devojčica vežbala je i prela starija prlje. Drugi deo radionice bio je posvećen pletnju čarapa, koje je demonstrirala Slavica Popović, načinu kako se počinje, plete sa pet igala, završavaju preglavci čarapa koje će imati upotrebnu vrednost.
Radionica je održana u okviru projekta „Vunovlačarski zanat u Podgorini i njegova primena u savremenom stvaralaštvu“ koje je u oblasti zaštite starih tradicionalnih zanata i njihove savremene primene za 2024. godinu podržalo Ministarstvo kulture.
Kroz ispredanje niti vešto su se uvezale mnoge generacije: prelje koje su učile predenju naše starije sugrađanke koje su sada bile demonstratoti i mlade prelje koje su se predenju učile. Tako se nematerijalno kulturno nasleđe prenosi i ostaje da živi u lokalnoj zajednici.
Više fotografija na FB stranici
Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja