U utorak, 26. novembra 2024. u prepunoj sali Biblioteke u Peckoj održano je 12. Prelo u organizaciji Narodne biblioteke Osečina.
Prelo u Podgorini okuplja sve generacije, a sinoćnjem programu prisustvovalo je preko 500 ljudi: učesnika u programu i posetilaca.
Od ustanovljenja programa, opština Osečina pruža podršku Prelu. U to ime predsednik opštine Osečina Nikola Tomić priogodnom besedom pozdravio je učesnike „Prela“ a preljama poželeo uspeh u takmičnju.
Direktorka Biblioteke Ana Vasiljević predstavila je projekat “Vunovlačarski zanat u Podgorini i njegova primena u savremenom stvaralaštvu“ koji je potržalo Ministarstvo kulture. Prelo je bilo deo projekta, koji treba da očuvava i osnaži vunovlačarski zanat u Podgorini i da posdtakne njegovu primenu među graćanstvom.
Biblioteka, kao jedina ustanova kulture na područiju opštine Osečina, kroz opis i predstavljanje rada jedinog preostalog vunovlačarskog zanatlije Mirka Gavrilovića na područiju Podgorine daje doprinos zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa i predstavila je rezultate istraživanja najširoj javnosti preko filma i izložbe radova nastalih po osnovu vunovlačarskog zanata.
Rezultat istraživanja – film o vunovlačarskom zanatu predstavlja trajan „proizvod“ projekta. Film je premijerno prizakan na Programu prela, a potom će biti dostupan na jutjub kanal Biblioteke. Na taj način publika će uvek moći da se upozna sa vunovlačarskim zanatom.
Primena zanata u savremenom stvaralaštvu ogleda se kroz dva tipa radionica namenjnih deci i odraslima. Kroz prvi tip radoionica polaznici su se prvo praktično upoznati sa vunovlačarskim zanatom, a potom i sa savremenom primenom „ređene“ vune od kojih su pravili ekološke igračke i upotrebne predmete. Prigodna izložba radova bila je priređena u sali povodom Prela. Druga tip radionica pod nazivom „Tako je prela moja baka“ održan je u Biblioteci u Peckoj i predstavlja je mali i svojevrestan uvod u program 12. Prela. Radionica je okupila naše starije sugrađanke koje neguju veštinu predenja i sve zaninteresovane mlade sugrađanke koje su želele da se oprobaju u veštini predenja uređene vune., Drugi deo je bio posvećen pletenju čarapa; načinu kako se počinje, plete sa pet igala, završavaju preglavci čarapa koje će imati upotrebnu vrednost. Tako se nematerijalno kulturno nasleđe prenosi i ostaje da živi u lokalnoj zajednici.
Najmlađi učesnici na Prelu bila su Grupa dece pred polazak u školu Izdvojenog odeljenja PU„Lane “ u Peckoj sa svojom vaspitačicom Jelenom Marković. Polaznici radionice „Primena ređene vune“ na licu mesta demonstrirali su kako nastaju ekološke igračke i predmeti od vune;
Ovogodišnje prelo podržale su tradicionalno: prelje iz Ljubovije i Udruženje žena „Vila“ sa predsednicom Smiljanom Petrović; kolege i gosti iz Malog Zvornika, na čelu sa direktorkom Biblioteke „17 septembar“ gospođom Slavojkom Spasenović, prelje sa teritorije grada Valjeva; prelje koje se okupljaju oko projekta Centra za socijalni rad „U susret potrebama starih “ na čelu sa predsednicom Stanicom Canom Živanović; drugi put sa nama, kao učesnice prela bile su i dame koje se okupljaju oko rekaeativne grupe KUD-a „Braća“ i one su deo bile deo lepe scene; neiozostavni su domaćini dame koje gravitiraju ka Peckoj i Mesnoj organizaciji koja je u sastavu Udruženju penzionera Osečina sa predstavnikom Đurom Markovićem, a na Prelu su bile i prelje sa teritorije naše opštine koje individualno učestvuju.
Prelo je bilo mesto gde su učenici II 2 OVC „Braća Nedić“ obrazovni profil kuvar – sa svojim profesorom Nenadom Ikonićem obavili svoju praksu i pomogli u služenju gostiju.
Programom prela uspešno je realizovano takmičenje u predenju u kome je učestvovalo 39 prelja. Komisiju su sačinjavali: Smilja Petrović, predsednica udruženja „Vila“ iz Ljubovije predsednik žirija; Zorica Krstić iz Udruženja žena Malog Zvornika, član i Jelica Zeljić, član u ime domaćina.
Nagradili smo prelju koja je najviše oprela, a to je Stana Radić iz Malog Zvornika, najtanje predivo je bilo kod Milene Novaković iz Gunjaka, najstarija prelja je Olga Đermanović iz Skadra, najmlađa prelja bila je Slađana Vasljević iz Stanine Reke, najlepša preslica na prelu bila je kod Veselke Dulović iz Ljubovije. Dodeljena je i specijalna nagrada za Grupu dece pred polazak u školu Izdvojenog odeljenja PU„Lane “ u Peckoj sa svojom vaspitačicom Jelenom Marković.
Robom iz svog asortimana nagradni fond za takmičenje u predenju pomogli su: prodavnica Aris doo Pecka, Europrom Pecka, Veterinasrka stanica Pecka i firma „Cane“ DOO Osečina.
U bogatom kulturno – umetničkom programu učestvovali su: učenici dramsko – recitatorske sekcije OŠ „Vojvoda Mišić“ Pecka, koji su sa svojom profesorkom srpskog jezika i književnosti Anom Jokić, pripremili prigodan program, KUD „Braća Nedić“ rekreativna grupa sa koreografom Peđom Stanisavljevićem premijerno je izvela pesmu „Duni mi, duni, lađane“ i koregrafijom „Kolo rumenka“ i domaćini KUD „Mladost“ Pecka sa koreografom Prokom Medulovićem, koji su izveli igru „Soko sedi na jelo“.
Ponudu programa Prela sa svojim cvetnim asortimanom obogatio „Rasadnik Migo“ i Zoran Radulović iz Komirića.
Učesnici i gosti prela tokom programa imali su priliku da uživaju u bogatoj trpezi i slanim i slatkim đakonijama koje su pripremile učesnice Prela.
Ovogodišnje Prelo medijski su propratili: a sa nama su od usanovljenja prela Filmska produkcija 3 D iz Donjih Brezovica Dobrila, Sandra i Milan Pantelić, dopisništvo lista Napreda, Foto studio PIXEL media Osečina i fotograf Miloš Obradinović i dopisništvo portala Rivera Info.
Za lepo raspoloženje, kada se vuna oprede, bili su zaduženi Stefan Đokić, vokal i Miloš Jančić na klavijaturama.
Prateći svoju misiju ponosno možemo zaključiti Prelo Narodne biblioteke Osečina odvažnim i sigurnim koracima ide kroz drugu deceniju svog postojanja, a porodica prelja i prelaca se uvećava sa novim učesnicima iz kako iz naše sredine, tako i iz mesta širom naše zemlje.