U četvrtak 05. juna 2025. godine u srcu kulturnog života Podgorine predstavljen je veliki izdavački poduhvat: monografija koja obeležava sto godina postojanja i rada ove ustanove.
U opisu rada Narodne biiblioteke Osečina je da predstavlja knjige drugih autora, drugih tema, drugih vremena. Ali, u četvrtak 5. juna, predstavljena je knjiga o nama – o našoj biblioteci, o našoj zajednici, o stogodišnjem trajanju u službi kulture, znanja i pisane reči.
Ovim prgramom narodna biblioteka Osečina zaokružujemo obeležavanje velikog jubileja. Podsećamo da je obeležavanje stogodišnjice započelo svečanom akademijom održanom 6. decembra 2024. godine, sa reprizom 10. decembra. Galerijski prostor biblioteke ulepšala je izložba koja je osvetlila bogato i raznovrsno nasleđe ustanove tokom jednog veka postojanja.
Kruna svih tih aktivnosti jeste ova monografija koja je pred nama. U saradnji i u duhu lepog prijateljstva sa Jelenom Glušac, doktorkom istorijskih nauka, pripremili smo ovo vredno izdanje koje je, upravo, ovih dana stiglo iz štampe.
Monografiju koju smo predstavili od nemerljive je važnosti. Autor dr Jelena Glušac ne samo da dokumentuje istorijski razvoj NBOS, već i osvetljava ulogu koju je ona imala u životima građana Osečine – od prvih čitalaca u skromnim uslovima do savremene biblioteke 21. veka. Ovo je knjiga zahvalnosti, ali i svedočanstvo istrajnosti, posvećenosti i vizije.
Sa ponosom i neskromno možemo reći da je pred nama jedno veličanstveno, ozbiljno, naučno i pažljivo uređeno svedočanstvo o biblioteci koja je rasla zajedno sa svojim čitaocima i vremenom.
Na realizaciji ovog izdanja radio je posvećen i stručan tim, kome dugujemo veliku zahvalnost.
Zahvaljujemo se recenzentima:
prof. dr Aleksandru Jerkovu, sa Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i upravniku Univerzitetske biblioteke „Svetorar Marković“ u Beogradu,
dr Žarku Vojnoviću, naučnom saradniku Narodne biblioteke Srbije,
i dr Ninu Deliću, naučnom saradniku Istorijskog instituta u Beogradu.
Urednik izdanja je Ana Vasiljević. Lekturu je uradila prof. Kristina Petrović, a prevod na engleski jezik prof. Sanja Soldatović.
Za izradu registara i pripremu za štampu bio je zadužen Miroslav Pralica, dok je štampu realizovala štamparija „Topalović“ iz Valjeva.
Izdavač je Narodna biblioteka Osečina, i ova monografija je 73. naslov u našoj izdavačkoj produkciji.
Posebnu zahvalnost dugujemo opštini Osečina, koja je prepoznala značaj ovog izdanja i pružila finansijsku podršku njegovoj realizaciji. Zahvaljujemo se svim bivšim i sadašnjim radnicima biblioteke, svim korisnicima, saradnicima, ustanovama i pojedincima koji su tokom ovih sto godina gradili i čuvali našu biblioteku, svojim radom, znanjem i ljubavlju prema knjizi.
U vremenu kada je sve brže, površnije i digitalnije, važno je da se setimo koliku snagu ima jedna knjiga. Čitanje je i dalje jedan od najdubljih načina da se povežemo – sa drugima, sa sobom, sa istinom. Neka ova monografija bude podsetnik na to, ali i putokaz za nova pokolenja.
Danas, više nego ikad, verujemo u misiju biblioteke kao mesta susreta, mesta znanja, mesta gde se čuva kulturna istorija jedne sredine. Kroz ovu knjigu gledamo unazad sa ponosom, ali i napred – sa verom da će biblioteka i u godinama koje dolaze nastaviti da bude oslonac za generacije koje rastu i stasavaju.
U programu su učestvovali autorka Jelena Glušac, recenzenti dr Alesandar Jerkov, dr Žarko Vojnović, Zorica Pavlović vaspitač, pedagoški savetnik, Violeta Milošević direktor Matične biblioteke “Ljubomir Nenadović“, Valjevo, Miloš Jevtić doajen srpskog novinarstva.
Lik učitelja Bude Nikolića, koji je obnovio rad čitaonice u Osečini vešto je oživeo glumac Aleksandar Lukić po tekstu, scenariju i režiji Gordane Gladović.
Niske poetskih bisera o biblioteci su uputili Marija Timotić i Đorđe Vasiljević, učenici OVC „Braća Nedić“ , kao i Dario Muratović učenik OŠ „Vojvoda Mišić“ iz Pecke.
Muzičku pozlatu pružili su učenici MŠ „Živorad Grbić“ Valjevo, izdvojenog odeljenja u Osečini, Emina Vićić u klasi prof. Nikole Jankovića, Vukašin Bradonjić u klasi prof. Miloša Savića i Relja Đermanović učenik 6. razreda MŠ „Živorad Grbić“ Valjevo na saksofonu u klasi prof. Ivana Teofilovića.
Na simboličan način zahvalili smo se uručenjem zahvalnica pojedincima i ustanovama za pomoć u realizaciji svečanog programa obeležavanja stogodišnjice, kao i zahvalnice ustanovama i pojedincima za podršku i doprinos u razvoju i unapređenje rada NBOS svih ovih godina.
Znanje i kultura su temelj svakog društva, a njihovo očuvanje i njihovo aktivno življenje predstavljaju ključne aspekte razvoja zajednice. U svetu koji se neprekidno menja, gde se tradicija često susreće sa modernim tendencijama, važno je ne samo čuvati nasleđe prošlih generacija, već ga i intezivno proživljavati i prilagođavati savremenim oklonostima. Ove reči nas podsećaju da nasleđe koje imamo nije samo zbir istorijskih događaja i kulturnih normi, već živi organizam koji se razvija , obogaćije i prenosi na nove genaracije. U ovom kontekstu, istraživaćemo načine na koje znanje i kultura oblikuju naš identitet i svakodnevnicu, stvarajući mosst između prošlosti i sadašnjosti i budućnosti. U tom duhu, osvrnuli smo se na značaj biblioteke kao čuvara našeg kolektivnog nasleđa i motora kulturnog napretka.